Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stadion Green Point

7. 8. 2010

 Stadion Green Point je místo, kam by asi rád zavítal každý architekt, který zavítá do Jihoafrické republiky. Může se pochlubit jedinečným designem a při jeho stavbě byla použita spousta moderních technologií.

Dvojice německých profesorů, z nichž jeden přitom vůbec nemá rád fotbal, což už několikrát prozradil, měla několik dobrých příležitostí ke stavebnímu "tréninku" už při posledním světovém šampionátu v Německu.

Tam po nich zůstaly stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem a Berlíně. Do projektů v Jihoafrické republice se pustili již v roce 2006. Vytvořili zde trojici architektonicky mistrovských děl. Z deseti stadionů, na nichž se hraje, by si určitě odnesli medaili. A možná všechny tři.

cape_town_stadium.jpg

Sklolaminátová střecha Green Point Stadium

Staronový stadion v Green Point v Kapském městě, vyrostl na místě někdejšího víceúčelového stadionu, po němž zdědil i jméno. Stadion je citlivě zasazen do okolní krajiny a svým tvarem doplňuje monumentální Stolovou horu, která utváří panorama metropole na břehu Atlantského oceánu. Plášť stavby tvoří lineární křivky membránové konstrukce a výsledná zvlněná silueta připomíná díla moderního sochařství.

 

            

 

 

 

Lehká membrána je složená ze širokých klenutých dílů tvořících hladkou fasádu kopírující zvlněný tvar stadionu. Světlé zabarvení skleněného laminátu vytváří dojem hloubky a animace, zatímco jeho průsvitný povrch pohlcuje sluneční záření. Při západu slunce pak stavba načervenale září.

Střechu tvoří kombinace závěsných systémů a příhradové konstrukce. Je pokrytá bezpečnostním laminátovým sklem, pod nímž jsou nainstalovány akustické a osvětlovací systémy. Prostor mezi membránou a skleněným povrchem funguje také jako ochrana před nepřízní počasí i jako zvuková izolace.

Stadion navržený pro fotbalové a ragbyové zápasy pojme ve třech úrovních až 68 tisíc diváků. Jeho stavba trvala tři roky (2007 – 2009).

 

GMP Architects

 

 

Meinhard von Gerkan a Volkwin Marg profesně spolupracovali již v rámci studia na univerzitě v

Braunschweigu a po promoci v roce 1965 založili společnost gmp, dnešní GMP Architects. Za svou kariéru vyprojektovali a zrealizovali na tři stovky budov po celém světě a nasbírali okolo 450 mezinárodních ocenění (z toho více než polovinu tvořily první ceny).

Jejich prvním velkým projektem bylo letiště v Berlíně - Tegelu. Německému hlavnímu městu před několika lety postavili také Hlavní vlakové nádraží či Národní baletní školu. Pravidelně se také podílejí na vzniku německého pavilonu na výstavách EXPO. V roce 2009 byli oba oceněni čestným řádem Spolkové republiky Německo.

25210-green_point_stadium_cape_town.jpg

 

Kapské město je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa. Právě zde se nacházela první evropská osada na území budoucí Jihoafrické republiky. Zde je Green Point Stadium, jeden z nových stadionů vybudovaných pro mistrovství světa 2010 ve fotbale. 

Stavba stála 467 miliónů eur, což si vysloužilo řadu kritiky, protože byla použito spousta peněz z veřejných zdrojů. Mnozí Jihoafričané si proto stěžují, že nové stadiony uvedou zemi do velikých dluhů.

Green Point Stadium je jeden z nejhezčích stadionů v zemi a také jedna místních z

green-point-stadium.jpg

 architektonicky nejzajímavějších staveb. K atmosféře také významně přispívá moře, které je od stavby jen co by kamenem dohodil. Lokalita je vybraná výborně, je jen pár minut chůze od dopravního uzlu města - to aspoň uvádí oficiální zdroj. Pravda je taková, že místo stavby bylo kritizováno neboť je daleko od bydliště většiny fanoušků ve městě. Na místě dnešního stadionu se původně také hrálo na trávě – stálo tu totiž golfové hřiště, což je znát v názvu Green Point.

Pod stavbou je 1200 parkovacích míst. Uvnitř stadionu jsou kavárny a obchody a také 134 (některé zdroje uvádí až 250) VIP salónků. Diváci se dovnitř dostávají přes 115 turniketů a mohou použít 530 toalet a 16 výtahů. Kapacita stadionu by měla být podle oficiálních stránek FIFA pro turnaj 64 100 diváků, ačkoliv by se tam mělo vejít asi 68 000 diváků.

Speciální povrch stadionu mění za různých světelných podmínek svoji barvu. Tyto světelné efekty dávají už tak překrásné stavbě další „rozměr“. Jelikož je postaven v blízkosti bohaté vilové čtvrti, jeho stěny jsou navrženy tak, aby udrželi hluk ze stadionu co nejvíce uvnitř.

Zajímavostí je podle architektů i střecha, která zastřešuje všechna místa na tříúrovňových nadměrně skosených tribunách pro co nejlepší výhled. Stadion byl konstruován na 68 000 diváků, ale kvůli události jakou je mistrovství světa ve fotbale byla kapacita dočasně navýšena. Tribuny mají zařízeno i 1 800 míst pro obchodníky a 1 500 míst pro VIP hosty. Stadion se má stát podnětem pro zlepšení okolní urbanistické struktury i celé městské kultury.Střecha, kterou montovali slovenští dělníci, je kombinací mohutné ocelové konstrukce a 9 000 skleněných panelů s průhlednými PVC membránami. Měla by kromě úniku hluku a také světla i zamezit přívalům větrů od moře. Technologie této střechy je zde poprvé použita v Africe. Celý stadion byl navržen tak, aby vypadal dobře ze všech stran a také seshora – z vrcholu místní Stolové hory nebo třeba televizní helikoptéry. Ze všech deseti stánků pro šampionát se může pochlubit nejlepším trávníkem. Výstavba začala v březnu 2007 a dokončila se na konci roku 2009.

 

Nový 290 metrů dlouhý a 265 metrů široký stadion byl dokončen na konci roku 2009 a otevřen na začátku roku 2010. Designérská trojice Volkwin Marg, Hubert Nienhoff a Robert Hormes se snažila navrhnout stadion, jenž by nijak nenarušoval výrazně hornatě členitý terén přímořského města. Vznikla tak oválně hladce zformovaná mírně abstraktní hmota o výšce 48 metrů, která leží jen pár desítek metrů od moře.

highlights01.jpg

Stadion se tak nevyznačuje žádným přehnaně výstředním designem. Jeho fasáda pokrytá membránou je zkosená, po delších stranách vyšší, čímž je vytvořen dojem mírného zvlnění. Tím je docíleno částečného odrazu světla ostrého denního či červeného podvečerního světla a vytvoření tak pomyslného majáku na pobřeží, který září jak do města, tak na široké moře.

 

Stadion s příznačným názvem Green Point byl kompletně nově vystavěn pro pořádané Mistrovství světa v kopané v roce 2010. V rámci celého projektu byla zlepšena také infrastruktura v okolí. Vytvořeny byli nové parkovací plochy, restaurace, VIP plochy a kancelářské prostory. Nový stadion leží na známém Viktoriině nábřeží v blízkosti velkoryse navrženého parku.